KBB Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Bademcik şişmesi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Hocam benim bademcilklerim şişmişti. ilk olarak agumetin kullandım ama tam geçmedi
Sonra bana 12 tane iesef iğne ve sprey verildi. (Boğazlarım çok şişmiş ve beyazlıklar çoktu) Bayağı geçmişti. 10 gün sonra gene şişti ve gene bademciklerimde beyaz noktalar var. Boğazlarım ağrıyor ama ateş durumum yok.
Sizce antibiyotik kullanmalı mı ?
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Viral olabilir, hızlı beta swap testi yapılabilir. Negatif ise beklemek daha doğru. Tabii tüm bunlara muayene eden KBB uzmanı karar verecektir.
(10-05-2018, Saat:07:25 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,
Geçmiş olsun.
Viral olabilir, hızlı beta swap testi yapılabilir. Negatif ise beklemek daha doğru. Tabii tüm bunlara muayene eden KBB uzmanı karar verecektir.

Yaptırdım hocam. Normal boğaz florası yazıyor ama bademciğim hala biraz kızarık ve yanma var. Oroheks gargara kullandım ama işe yaramadı. Birde geniz akıntım varmış.
Gargara kullanmak fayda sağlamıyor. Birçok diğer faktörler bakılmalı. Alerji, sinüzit, reflü vb.
Hocam ateş yok(arada bir hafif oluyor), bademcikte iltahap yok, burun akıntısı yok.
Ben gittiğimde bir şey yok diyorlar.
Bahsettiğiniz yöntemleri KBB bölümü mü ilgileniyor ?
Evet. Elbette faktörleri KBB uzmanı araştırmalı.
Hocam merhaba ben dün boğaz ağrısı geniz akıntısı ve halsizlik şikayetleriyle sağlık ocağına gittim bana deloday 5mg ve cec sefaklor 1000 mg yazdı sabah kalktığımda boğazımda aşırı bi kuruluk ve yutkunma zorluğu yaşadım aynaya baktığımda küçük dilim şişmişti yanlz hocam ben astım hastasıyım doktor bana dedi ki aferin kullan. Bugün tekrar gittiğimde mazejik sprey ve parol verdi sizce kullanmalımıyım ? Gerçekten baya korktum yardımcı olursanız sevinirim ?
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Muayene etmeden tedavi veya ilaç önermek mümkün değil takdir edersiniz.
Ben boğaz enfeksiyonlarında sprey kullanmıyorum. Küçük dil şişmesi iltihaba bağlı ise uygun antibiyotik iki gün içinde etkisini gösterir. Alerjik ise elbette alerji ilaçları eklenir, bunlar ağız kuruluğu yapabilir.