Tarih: 30-07-2014, 03:13 PM Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! (Oturum AçKayıt Ol)

Yeni Cevap 

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kulak zarı çökmesi
gönlüm Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 0
kulak zarı çökmesi
yi akşamlar kulak tıkanıklığı şikayetiyle doktora gittim doktorum tomografi çektirdi ve kulak zarında çökme olduğunu söyledi ve bunuda sinüzitdeki artışa bağladı sonuç olarak 15 günlük antibiyotik kullanımının ardından ameliyat olup olmayacağı kesinleşecek ancak ben sinüzitin kulak zarına nasıl etki ettiğini anlamadım ayrıca kulak zarı çökmesi nasıl oluyo anlamadım Dr çok basit bişey gibi ifade etti 8 sene önce orta kulak iltihabı geçirmiştim nedeni bu olabilir mi?
08-02-2013 11:06 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 18
RE: kulak zarı çökmesi
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulak zarı çökmesi demek orta kulakta vakum oluşması ve zarın orta kulağa doğru çökmesi demektir. Geniz ile orta kulak arasındaki östaki borusunun tıkanmasına sebep olan her şey bunu yapabilir, sinüzit de muhtemel sebeplerdendir.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
http://www.kbbistanbul.com.tr
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
@HMET Çevrimdışı
Yeni Üye
*

iyi günler annemin kulağında ağır işitme kulakta ağrı baş dönmesi baş ağrısı gibi şikayetleri vardı k.b.b. uzmanına bakındıktan sonra orta kulakta çökme olduğunu söyledi 15 gün kullanacağı bir antibiyotik yazdı ve gene iyileşme olmazssa çözüm olarak kulak zarını ameliyatla deleceğini söyledi sizce ameliyat çözüm mü ameliyat olursa bu ağrılardan kurtulur mu
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Maalesef "kulak zarında çökme" çok sık duyduğum bir tabir ve hangi oranda olduğunu tam olarak ne kastedildiğini anlamam mümkün değil. Bu sebeple sorunuza tam cevap vermem sadece muayene ile olabilir.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
08-02-2013 11:07 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
@HMET Çevrimdışı
Yeni Üye
*

hocam kulak zarı delindikten sonra çökmenin tekrarlanma riski var mı ayrıca doktor anneme 1 gün kullanacağı DİPROSPAN iğne yazmış iğne iğne yi kullandıktan sonra LEVONAT ve CİRRUS adında 2 hafta kullanacağı hap vermiş bu ilaçları kullandıktan sonra kulak zarını deleceğiz demiş ayrıca sinüzitte varmış bu ilaçları kullandıktan sonra kulaklarda uğultu falan başlamış bunların sebebini öğrenebilirmiyiz ameliyat olmasını tavsiye edermisiniz
CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ GÜNLER
08-02-2013 11:07 AM
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Merhaba,
Tekrar etmekte fayda var, hastayı muayene etmeden öneride bulunmak doğru değildir. Sadece fikir verebilirim. Sinüzit ne aşamada, orta kulakta sıvı var mı ve sebebi sinüzit mi bilmem gerekir. Şayet orta kulağa hava gitmemeye devam ederse kulak zarını çizerek sıvıyı boşaltmak yetmez sıvı tekrarlar. Sanırım sizi muayene eden hekimle bunları detaylı konuşmanız gerekecek.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
08-02-2013 11:08 AM
@HMET Çevrimdışı
Yeni Üye
*

YARDIMLARINIZ İÇİN SAĞOLUN TEŞEKKÜR EDERİM
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Rica ederim, acil şifalar dilerim.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
hitmanka Çevrimdışı
Yeni Üye
*

doğuştan damağım yarık doğdum ve anne sütü ememedim. 10kg olunca damak yarığı ameliyatı oldum ancak anne sütü fazla ememediğimden bağışıklık sistemim çok düşük oldu sürekli bademciklerim şişiyor ve hasta oluyordum 7 yaşına geldiğimde doktorlar alınması gerektiğini söyledi ve bademcik ameliyatı oldum.fakat bademcik ameliyatı olurken doktor geniz etimide almış çok az bir parça bırakmış sonrasında benim sesimde ciddi bir bozulma ve konuştuğumdan fazla birşey anlaşılmıyordu. başka özel bir doktora gittiğimizde ameliyatı yapan doktorun yanlış ameliyat yaptığını yani damak yarığından ameliyat olan çocukların geniz etinin alınmayacağını söyledi ve sesimin bozulması bundan kaynaklandığını söyledi ve orta kulağa tüp takılması gerektiğini söyleyerek 8 yaşlarında orta kulağa tüp taktırdım bir süre sonra o tüp kendiliğinden attı. 15 -16 yaşlarıma geldiğimde özellikle sol kulağımda bazen sağ kulağımda yutkunurken kulağımın içinde birşeyin çökme yaptığını hissediyordum ve bu beni rahatsız ediyordu bunun üzerine ben elimle burnumu tıkayıp ve ağzımı da kapatarak nefesin dışarı çıkmaması için yanaklarımı şişiriyordum böylece kulaklarımda bir açılma oluyor ve duymam biraz daha artıyordu.sonrasında sol kulağımda bazen özellikle soğuk havalarda azda olsa ağrı hissediyordum ve kulağımı temizlerken koyu kahverengimsi bir akıntı hissettim bu koku da yapıyordu doktora başvurduğumda doktor orta kulakta iltihap olduğunu söyledi ve kulak zarının çökme yaptığını söyledi antibiyotik verdi ve kullandıktan sonra akıntım geçti askeri hastaneye gitiğimde de başka bir doktor sol kulak zarının yerine yapay alttan destekli bir kulak zarının yapılması gerektiğini söyledi ve başka bir hastaneye sevk etti oradaki doktorlar işitme testi istedi işitme testinin sonucuna bakarak sol kulağımın normal duyduğumdan çok daha az duyması gerektiğini düşündüler ve bunun nedenini merak ettiler ve bir çok doktor baktıktan sonra bunun nedenini anlam veremediler ve bölüm hocalarına gönderdiler bölüm hocası elindeki aletle baktıktan sol kulağın içinde sonra duymayı sağlayacak olan neyse artık onu bilmiyorum vücudun duymayı sağlıyacak yeri çadır gibi üstünü örttüğünü ve koruduğunu söyledi ve ameliyat etsekte duymasında fazla bir artış olmaz ancak %5 lik bir artış olur dedi onun için ameliyat olmama gerek görmedi şu an ise kulak zarım çöktüğünde yine aynı şekilde kulaklarımı nefesle açmaya kaktığımda sol kulağım açılıyor ve hava çıkmaya başlıyor.benim bu sorunuma yardımcı olabilecek sayın doktorlara şimdiden teşekkür ederim yaşım 23 düzelme ihtimalim nedir
08-02-2013 11:09 AM
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Rahatsızlığınızı çok detaylı anlatmışsınız, buna rağmen sizi görmeden ve testlerinizi değerlendirmeden bir cevap vermem takdir edersiniz ki yanıltıcı olabilir. Yarık damakta östaki borusu da sıklıkla etkilenmekte ve süreğen orta kulak problemleri görmekteyiz. Sol kulağınıza bir müdahale yapılabilr mi diye tam tatmin olmak istiyorsanız başka bir hekim görüşü de alabilirsiniz.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
08-02-2013 11:09 AM
Yeni Cevap 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi