Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağ Kulakta İnce (tiz) Çınlama 5 aydır.
Sad 
Hocam merhaba...
Geçtiğimiz kasım ayında vatani görevimi yapmak üzere askere gittim.(yaş27)
Aralık ayında (yemin töreninden 1 hafta sonra) ankesörlü telefonda ailemle konuşurken sağ kulağımda ince tiiz bir metal sesi geldiğini fark ettim. Önce telefondan geldiğini sandım ama dikkatli dinleyince gerçekten de sesin farkına vardım o gün bu gündür o sesi dinliyorum bütün bir askerlik hayatımı mahfetti ve psikolojik olarak zor zamanlar geçirdim şuan bile bunu yazarken kendimi kötü hissediyorum.

Kısaca sesi duymadan önceki 1 aydan bahsetmem gerekirse kış dönemi soğuk havalara denk geldiğim için acemiliğin neredeyse yarıdan çoğunu ateş,grip ve soğuk algınlığı şeklinde geçirdim, birkaç kez soğuk suda saçlarımı yıkadım.
Kulağımdaki sesin oluşmasından 2.5 hafta önce hoparlörün önünde oturduğum için bir anda yüksek sese maruz kaldım ve kısa bir süre içerisinde orayı terk ettim ve gene kulağımdaki sesten 1 hafta öncesine kadarda yemin töreni için top atışı yapıldı atışın yapıldığı yerden yaklaşık 30-35m. uzaktaydım ve son olarak sesi duymamdan 1 hafta öncesinde minoxil (saç dökülmesi) adlı spreyi kullanmaya başlamıştım )bunun bir yerde işitme sinirlerine zararı olduğunu okudum fakat neresi olduğunu hatırlamıyorum.)
Yemin töreninden sonraki günlerde sessiz ortamlarda bulunduğum oldu fakat bu sesi duymadım...Yaklaşık 1 hafta sonrasında telefonda konuşurken ince bir sinyal/metal sesi şeklinde hissetmeye başladım ve zamanla ben dinledikçe dahada çoğaldı.Bu sesi duymamdan 1.5 hafta sonrada g3 ile atışa gittik.

Sesin oluşmasından 2 hafta sonra askeri hastaneye gittim işitme testi yaptı duymamın gayet iyi olduğunu söyledi ve ...serc yazıp 1 ay kullanıp gelmemi istedi. Bir ay sonra gittiğimde ilacın zaten etkisinin olmayacağını biliyordum daha gençsin zamanla düzelir, yatarken müzik dinle takma kafana diyerekten gönderdi.
Bunun üzerine bir ay sonra tekrar aynı sebepten dolayı askeri hastaneye gittim kulağıma baktı görünürde tertemiz olduğunu söyledi ve çınlama için yapacak bir şey yok geçerse kendisi geçer diyerekten oda gönderdi.
(bu arada acemi birliği dahil çok stresli bir askerlik geçirdim usta birliğinde geceleri 3 saat uykunun ardından geri kalan zamanların hepsi eğitim ve nöbetle geçti bu sebepten çınlamanın geçeceği varsa bile geçmemiştir düşüncesindeyim)

2.5 hafta önce askerden döndüm ve aile hekimine göründüm kulağıma bakıp temiz olduğunu söyledi ve bana ...zomid - ...tropil - ...TarelMR isimli 3 adet ilaç yazdı kullanıp iki hafta sonra gelmemi söyledi. Bunun üzerine birkaç gün kullandıktan sonra kbb uzmanına gidip durumu anlattım bu ilaçların ağır olduğunu sadece ...TarelMR'ı kullanmamın yeterli olduğunu söyledi ve kulağımı kontrol edip işitme testi yaptı sonuç olarak bir problem görünmediğini iyi olduğumu söyledi ve beyin ve kulaktan ilaçlı MR çekinip duruma tekrar bakmak için bir ay sonrasına randevu verdi.

Bu arada yaklaşık 2.5 haftadır düzenli beslenip,uyuyup,dinlenmeye gayret ediyorum.

Çınlama başlayalı yaklaşık 5 ay oldu.
Ses bazen iki kulağıma tüplü tv'lerden gelen karıncalanma sesi gibi geliyor bazende sağ kulağımda derinden bir yerden gelen ince/tiiz bir metal veya sinyal sesi gibi kendini hissettiriyor.Sesten dolayı uyurken sıkıntı yaşamıyorum yani en azından o kadarda yüksek derece rahatsız edici olmadığını düşünüyorum fakat takıntı yaptığım bazı zamanlar çıldıracak gibi oluyorum.Bazı zamanlar sesli ortamlarda unutuyorum sonrasında yeniden aklıma geliyor.Yani gün içerisindeki sesler bir nebze perdeliyor.

Otobüsle bir yere gitmek istediğim vakit veya kalabalık yerlerde bazen kulağımın tıkandığını hissediyorum.Birde ağzımla burnumu kapatıp nefes verdiğim zaman sadece sol gözümden hava çıkıyor.
Sonuç olarak askerde başıma gelen bu durum yüzünden stres ve anksiyete sahibi oldum psikolojik olarak kötü hissediyorum.Kullandığım ilaçta insanın dengesini bozuyor bu yüzden düzensiz kullanıyorum.

EDİT:En son yaptırdığım kan tahlilinde folik asit sınırın biraz altında çıkmıştı internette bununda çınlamaya sebep olabileceği yazıyordu fakat aile hekimi değerlerin normal olduğunu söyledi...Askerlikten öncede spor ile uğraştığım için bazı zamanlar kulaklıktan yüksek sesli müzikler dinlerdim fakat o zaman böyle bir derdim yoktu...

Hocam biraz uzun oldu özür dilerim fakat birileriyle paylaşmam gerekiyordu aksi taktirde daha fazla bu duruma dayanamayacağım, artık hiç bir şey fayda etmezse psikolojik destek almayı düşünüyorum.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travma muhtemelen olmuş. Burada stres ve kaygı bunu artırıyor bence. Psikojik destek mantıklı olur. Bu ses artmaz ve sağırlık yapmaz. Bazen bunu bilmek de fayda sağlar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(05-05-2018, Saat:09:16 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travma muhtemelen olmuş. Burada stres ve kaygı bunu artırıyor bence. Psikojik destek mantıklı olur. Bu ses artmaz ve sağırlık yapmaz. Bazen bunu bilmek de fayda sağlar.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
Bahsettiğim gibi 5 ay oldu ilerde düzelme ihtimali var mı veya önerebileceğiniz alternatif tedavi yöntemi var mı ?
Tekrar teşekkürler.
ÖM
Zaman ne gösterir bilinmez. Öncelikli olan yüksek sesten uzak durun herkes gibi ve kaygı yapmayın çok önemli.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Anladım hocam, alerjimi kontrol altına alıp çene cerrahına başvuracağım. Bir sorum daha var akustik travma geçirilip çınlama kaldığında herhangi bir işitme kaybı görünmüyorsa kulak neden çınlamaya devam eder? Ben geçirmedim ama yaklaşık üç sene önce arada bir kulaklıkla müzik dinlerdim çok yüksek ses olmasa da ve son 2 senedir neredeyse hiç koymadım kulağıma kulaklık. Yüksek sesli ortamlara da bardır metrodur şudur budur hep kulaklıkla girerdim sesi çok azaltırdı.. Zaten iki hafta öncesine kadar da hiç yoktu çınlama sesi. Tamamen ölmemiş işitme sinirleri iyileşebilir ve bu çınlama geçebilir mi eğer kulak kaynaklıysa?
ÖM
Hocam yazacağım kısım sebebi bilinmeyen kulak çınlaması başlığıydı, şu siteyi bir türlü halledemedim kusura bakmayın.
ÖM
Çınlamanın çok sebebi ve hipotezi var. İşitme azlığı şart değil. Zamanla iyileşebilir elbet.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam son olarak yüksek frekanslı odyogram çınlamayı arttırır mı? Zarar veriri mi kulağa?
ÖM
Hayır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam merhaba, ben 31 yasindayim, 1 haftadir sol kulaginda cinlama var, surekli aklim orda, bazen sesle yok oluyor bazen ben konusurken ya da disardan gelen bazi sese gore daha tiz bir hale geliyor (her konusmamda, ya da her seste degil) ve saga, sola dogru bazende sirtustu dumduz yatinca 10 saniye sonra kesiliyor ses ama hareket ettigim anda tekrar basliyor. dun kbb ye gittim muayene oldum isitme testi yapildi cok sukur sorun yok. Ama 15 gun sonra gecmezse tomografi cekelim dediler, yaygin kaygi bozuklugu ve panik atak var bunun ustune internette okuduklarim tetikledi suan. Arastirirken sizi gordum, yorumunuz benim icin cok onemli bunun onemsiz nedenleri olabilir mi? simdiden cok tesekkur ederim
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi