Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta Kulakta Sıvı Birikmesi
Merhaba Hocam,

Ocak ayının sonunda yakalanmış olduğum nezle/grip sonrasında sağ kulağımda dolgunluk şikayetiyle kbb uzmanına gittim. Kulaklarımda kir olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. Aspiratör yardımıyla temizlendi. Ancak sonrasında kulaklarımda cızırtı şeklinde bir ses başladı ve sağ kulağımdaki dolgunluk da halen geçmemişti. Bunun sonucunda tekrar aynı hastanede başka bir doktora muayene olduğumda sağ kulakta hafif işitme kaybı ve tympogram da biraz eksi basınç çıktı.(-50 dapa). Sonrasında aynı kulağımda(sağ) zarda incelme olduğunu gösterdi. Bunun daha önce mi olup olmadığını öğrenmek için kulağıma daha önce tüp takılıp takılmadığını yada delinip delinmediğini sordu. Ama benim kulağıma tüp yada cerrahi bir işlem çocukken yapıldığını hatırlamıyorum.
Sonrasında bir çok hastaneye gittim. Kulaklarımda işitme ve tympogram testleri normal görünüyordu ta ki geçen 21 mayısa kadar. Her iki kulağımda özellikle de sol kulağımda yine tıkanıklık dolgunluk işitme de azalma hissiyle doktora gittim. Yine işitme ve tympogram testleri yapıldı. İşitme test sonucunda sol 20 db, Sağ ise 15db çıktı. Tympogram ise her iki kulakta -200 dapa civarında. Odiyo testini yapan kişi kulaklarımda sıvı olduğunu söyledi. Ancak sonuçları doktora götürdüğümde sıvı olsaydı ben görürdüm dedi. Ve cefftinexx,adyms burun spreyi, sudafed verdi. Boğazımda tonsilit vardı. Antibiyotik başlayalı 5 gün oldu.
(30.05.2018) Dün itibariyle başka bir doktora gittiğimde ise kulak zarlarımda biriken sıvıları kamera yardımıyla gösterdi. Sol kulağımda biraz fazla sağ kulağımda ise daha azdı.
(31.05.2018) Şu an itibariyle halen devam eden rahatsızlığımla ilgili doktor 3 hafta sonra bu ilaçları bitirdikten sonra gel dedi. Şu an cerrahi önermiyorum dedi. Denize girmemi önerdi.
Hocam siz ne diyorsunuz.? Bu tabloda yaklaşık 5 ayda geldiğim sonuç bu.
Bu süreçten sonra beni bekleyen nedir.? Ne yapmalıyım.? Bu rahatsızlığımın ana sebebi sanırım östaki kanalıyla alakalı. Yada burunla alakalı. Çünkü burnum tıkandıkça ilerlediğini düşünüyorum.
Bu ilerleme devam ederse cerrahi mi gerekir. Cerrahi yaptırmalı mıyım.? Nasıl bir işlem..? Riskleri nelerdir.? Kafam allak bullak oldu. Bir türlü düzelemedim. 36 yaşındayım. Bu zamana kadar kulaklarımla ilgili sadece çocukluğumda iltihaplandığını ağrıdığını hatırlıyorum. Şimdiye kadar yapmamıştı.
Lüften değerli yorumlarınızı bekliyorum. İzmir de yaşıyorum. Eğer izmirde tavsiye edebileceğiniz bir doktor varsa ona da gidebilirim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu süreçte Östaki borunuzun gorevini etkileyen sebep veya sebepler olmalı. Bunlar araştırılmalı. Genizde problem, alerji, reflü, sigara, havuz, tuzlu su kullanımı, aşırı basınçlı sümkürme vb.
Bunlar bulunamaz ve Östaki uzun sürede açılmaz ise kulak zarına tüp takılması gibi bir müdahale yapılabilir. Buna takip eden hekim karar verecektir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba Hocam,
Öncelikle teşekkürler.

Genzime ve burun içi kontrollerim yapıldı. Ancak sen sinüzitsin veya alerjisin diyen olmadı. Ama burnumun tıkalı oluşu halen devam ediyor. Verilen ilaçlar bir nebze olsun rahatlatıyor. Reflü ise evet var ama gidip endoskopi veya kontrol yaptırmadım. Tuzlu su kullanımı derken denize girmemi tavsiye ettiler. Zararı olabilir mi tuzlu su çekmemin.? Aşırı basınçlı sümkürmeyi bu olaylar başlamadan önce yapmıştım. Kuvvetli bir nezle geçirdim yada geçirdiğimi sanıyorum. Sürekli burnum akıyordu. Bu olaylar zincirinin en başı ocak ayında yaşadığım nezle.
Hocam sizce kronik sinüzit miyim? Sinüs grafisi de çekildi. Bunların haricinde daha 2 hafta öncesine de geceleri öksürük, nefes alamama ve hırıltılı bir dönem geçirdim. Onun için balgam söktürücü ve factive antibiyotik kullandım. Herhangi bir teşhis koyan olmadı. Sigara konusunda ara sıra içiyordum ama artık kulak rahatsızlığımdan bu yana içmiyorum.
Alerji için ise desmont ve deloday verildi. Ama desmont bir kere attığımda baş dönmesi yaptı.
Sizce bu sıvı birikmesini ne kadar sürede atlatabilirim. Boğazımda da tonsilit olduğu (beyaz tabaka) da söylendi.
En son devam ettiğim ilaçlar Ceftinexx (5.gündeyim), Sudafed(2.gündeyim), oritrivine burun spreyi (sürekli kullanmıyorum), duact kullanıyorum. Duact kullandığımda burnumda rahatlama hissediyorum. Arasıra ise tuzlu su ve karbonat karışımı yapıp burnuma çekmemin bir zararı olur mu.?
Doktor 3 hafta sonra tekrar gelmemi söyledi. Ancak kulaklarımdaki tıkanıklık, dolgunluk , az işitme beni çok rahatsız ediyor. Bunların yanında sağ kulağımda ara sıra nabız sesi oluyor. Ve bu sesin yanında kulaklarımda cızırtı halen devam ediyor. Tüm bunlar sıvıyla mı alakalıdır sizce.?
Hocam bu saydıklarınızla beraber benim ilk olarak neyi yaptırmamı yada yapmamı önerirsiniz.?
ÖM
Burada sadece fikir verebilirim. Daha önce problemi olmayan birisiniz. Demek ki son zamanda Östaki borusu hasar görmüş. Kulak sonuç. Östaki borusu düzelmesi aylar sürebilir. Bu süreçte gördüğüm gerekli gereksiz çok yöntem ve ilaç kullanılması. Kimse sabırla dokuların düzelmesini bekleyemiyor. Halbuki yüzlerce hastamda çözüm süreçle düzelmiştir; şayet özel bir tetikleyici sebep yoksa. Tuzlu su demem deniz değil, eczanelerde satılan tuzlu su yıkama solüsyonları.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Evet hocam hazir solusyonlardan kullandim. Ama uzun sureli degil. Sağ kulagimda dolgunlukla başlayan ve beynimde surekli oten sesin yani cizirtinin sebebini bulabilmek icin bircok hastaneye gittim.Kulagimda tympogram sonuclarini bilhassa gostererek sordum. Her seferinde sivi birikimi sag kulakta odiyologlar ozellikle sividan bahsetti. Ama doktorlar goremedikleri icin yok dediler. Su ansa geldigim nokta da kendi sesimi dahi zor duyuyorum. Biraz daha sabir diyorsunuz.
ÖM
Hocam,
Birşey daha sormak istiyorum. Kulaklarımdaki sesler daha da çok arttı. Ayrıca kulağımdaki sıvı hareketini başımın hareketiyle hissediyorum. Hissetmem normal mi.? Bu sesler kulak sıvısıyla mı alakalı sizce.?
ÖM
Evet, öyle görünüyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba Hocam,

07 Haziran günü iki kulağıma da tüp takılma ameliyatını lokal anestezi altında yaptırdım. Biraz zor ve ağrılı bir işlem ama bir şekilde bitti. Şu an için 3 gün oldu. İşitme konusunda düzelme var. Ama tamamen daha eskisi gibi değil sanırım zamanla düzelecek. Özellikle sol kulak zarımda çökme vardı ve ağrı yüzüme yayılıyordu.Şu an için o ağrım azaldı.

Sağ kulağımda ise hafif kanamaya bağlı şişme olmuş dedi ve onadron ve sprigout damlalarını verdi. Bu damlalarla alakası var veya yok bilmiyorum sağ kulağımdaki nabız şeklinde zonklama sesleri de kesildi. İnşallah geri gelmez.

Umarım bundan sonraki süreci de iyi atlatırım. Kulaklarıma özellikle su kaçırmamamı önerdi. Sizin bu arada ayrıca tavsiyeleriniz var mı.? Ara sıra ağrılarım oluyor inşallah onlar da zamanla geçer. Ama daha önce de devam eden cızıltı şeklinde ses için ayrıca başka kontroller gerekecek sanırım.
ÖM
Merhaba,
Hocam

Yukarıda belirttiğim gibi 07 haziran tarihinden bu yana her iki kulağımdaki tüpler duruyor. Ancak son 5-6 gündür sol kulağımda yüzüme doğru yayılan bir ağrı hissettim. KBB uzmanına göründüm. Aşağıdaki linkte de görülebileceği gibi sol kulakta enfeksiyon olduğu söylendi. Suprax antibiyotik ve nurofen verildi.
Hocam bunun sebebi ne olabilir. ? İyileşme döneminde bu tür şeyle olabilir mi.? Daha önce doktorum genizde bir kitle gördüğü için mr istedi. Mr sonucunda herhangi birşey olmadığını söyledi. Ne dersiniz hocam. Başka tetkikler mi yaptırmalıyım.? Kulağımın ağrısı beni çok yoruyor. İlaçları almaya başladım.

https://resmim.net/preview/PFc4Bi.jpg
ÖM
Görebildiğim tüp etrafında kabuk olduğu. Bu tür yan etkiler mümkün. Ben tüp taktığım hastalarda sudan korumuyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi