Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
endolendatik hidrops
Hocam endolenfatik hidrops hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bir bilgilendirme yapabilir misiniz? Saygılarımla.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Baş dönmesi, çınlama, işitme azlığı. Değişik seviyelerde olabilir.
Bu konuda Avrupa ve Amerika yaklaşımı farklı.
Ben tuz diyeti, tuz söktürücü ilaç ve kortizon kullanıyorum vakaya göre.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam bu soru altında merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Endolenfatik hidrops ve vestibülokoklear hidrops , otoimmun iç kulak hastalığı aynı hastalıklar mıdır. Ve bu hastalıklarda kalıcı işitme kaybı olur mu. Tamamen bu hastalıkları tedavi eden bir yöntem yok mu bu hastalık bir kere geldiyse bir daha gitmesi mümkün değil midir .
ÖM
Bu hastalıktan yakınan birisi olarak bende yorumumu yazayım. Bu hastalıklar farklı hastalıklar ama temel olarak hepsi iç kulak hastalığı galiba. Bu hastalıklarda durum tamamen subjektif. Hastalığın seyri herkeste çok farklı olabiliyor. Kesin bir tedavi yöntemi de yok maalesef. Ama kontrol altında tutulabiliyor. Size tavsiyem iyi bir hekim bulup ona ve uygulayacağı tedaviye güvenmeniz. Ben bu konuyu çok araştırdım, internetten çok yorum okudum. Bu gereksiz bir stres ve kaygı yaratıyor. Stres ve kaygı da bu hastalığı tetikleyen en önemli unsur. Hastalık yıllar içinde kendiliğinden gidebilir. Ama ilk önce sizin buna inanmanız ve korkmamanız gerekiyor. Bu hastalığı yenebileceğinize inanın ve sağlıklı yaşayın o zaman pozitif yönde bir değişim mutlaka gelecektir. Çünkü inanın felsefi olarak bu durum gerçekten işe yarıyor.
ÖM
Sayın saliha ,
Endokenfatik hidrops ve vestibülokoklear hidrops aynı. Otoimmün ayrı. Bunların şiddeti, seyri çok değişken. Sivas rumuzlu üyemize stres konusunda katılıyorum. Çok etkili ve tetikleyen durumlardan biri.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam peki merakımdan soruyorum. Endolenfatik hidrops ta olan belirtilerin hepsini birden tasimiyorsa bir kişi sadece işitme sorunu yaşıyorsanız o kişiye yine de o teşhisi koyabilir miyiz.
ÖM
Hayır. Tek başına bu yetmez.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Anladım hocam teşekkürler . İyi bayramlar
Sivas rumuzlu arkadaş , sizde bu hastalık ilk nasıl başladı ve ilk belirtisi ne idi. İşitme, çınlama ve baş dönmesi hepsi birlikte mi görüldü . İlk belirtiler olduğunda teşhis konulabildi mi . Cevaplarsaniz sevinirim
Zehra hanım merhaba ben de açtığınız konudaki gibi problemler yaşıyorum geçen aya kadar hala devam ediyormuş rahatsızlığınız, geçmiş olsun. Rahatsızlığınız geçti mi acaba ? geçtiyse nasıl geçti ya da geçmediyse nasıl bir tedavi görüyorsunuz herhangi bir iyleşme var mıdır ? Teşekkür ederim.
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi