Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni kulak çınlaması
Sad 
Merhaba Doktor bey,
Benim hikayem biraz uzun olacak ama çok çaresiz durumdayım. Aklıma mukayyet olamıyorum.
Yaklaşık 7,5 ay önce bir canlı müziğe gitmiştim. Eve geldiğimde 2 kulağımda da şalele gibi bir (beyaz gürültü) ses vardı. Panikledim ama sabaha geçmesini bekledim. Uyandığımda baya azalmıştı. Yalnız sağ kulağımda hafif kesik kesik gelen tiz bir ses vardı. Geceleri hiç ses olmayan odamda o tiz sesi ancak elimle kapattığımda duyabiliyordum.Hep sol tarafa yatarak uyuyordum. Her neyse aradan 1 hafta geçtikten sonra gece başımı yatağa koyduğumda müthiş bir çınlama sesi duymaya başladım Kapı zili gibiydi.3 gün uyuyamadım. 10. gün doktora gittim ve duyum testi yaptırdım. Kulaklarımın normal bir insana göre çok iyi duyduğunu söylediler (-2db,0db). 1 ay vastarel kullandım ama çınlamam daha da arttı. ondan sonraki 2 ay vasoserc ya da betaserc ile birlikte kullandım ve 1er ay arayla farklı yerlerde 3 defa duyum testi yaptırdım ama her defasında duyumum da çınlamam da artıyordu. Bu arada çınlamamı sol kulağımda da duymaya başladım. Hem de o kesik kesik gelen ses artık sürekli gelen sese dönüşmüştü.

Gürültüden olmayabileceğini düşünüp 2 ay sonra ilaçlı kulak emarı çektiler. Emar sonuçlarım da temiz çıktı. Yalnız sağ kulağımda bazen duyabildiğim çok hafif 2. bir çınlama başladı ama franzen manevrası yapınca tamamen geçiyordu(Asla zorlamıyordum). 3 ay önce de sağ kulağımda biriken kiri vakumla temizlediler ancak bu sefer de mantar oluştu. Doktor kulağımda her hangi bir delik ya da deforme olmadığı için castellani solüsyonu verdi ve 2 hafta sonra dış kulak yolunda mantar tamamen geçti düzenli olarak kontrole gittim her defasında kameradan da izletti gördüğün gibi zarda herhangi bir deforme yok dedi. ancak sağ kulağımdaki 2. çınlama son 1 aydır çok fazla artmış durumda ve artık manevra yaptığım zaman da geçmiyor.(Doktorumun tavsiyesi üzerine manevra yapmayı da bıraktım). Ancak parmağımı kulağıma sokup hareket ettirdiğimde şiddeti azalıp artıyor. Belli bir pozisyonda tuttuğum zaman çok çok azalıyor. Ama esneme esnasında müthiş yükseliyor.Esnemekten bile korkuyorum. İlk çınlamamda ise hiçbir değişiklik olmuyor.O hep aynı. İlk çınlamam 1900hz-2000hz arasında bir frekanstan geliyor. Ancak ikincisi bir vızıltı sesi gibi basınç değişimiyle azalıp çoğalıyor.

Benim aslında sormak istediğim bu ikinci çınlamamın sebebi çektirmiş olduğum ilaçlı emar olabilir mi? Öyle bile olsa o zamanlar bunun farkında bile değildim şayet ilaçlı emardan olduysa şimdi neden bu kadar arttı ya da 2. çınlama neden sadece sağ tarafta ve artmaya devam ediyor? Korkuyorum artık çınlamalarım bu hızla artmaya devam ederse yakında hiçbir şey duyamayacağım.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çınlamanın çok sebebi vardır. Sizde endişe ön planda ki bu bile tek başına en sık çınlama sebebidir. Bir de esnemede artıyor ise çene eklemi problemi düşünülebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam esnediğimde ya da dişlerimle çenemi sıktığımda benim de kesintisiz ve zaman zaman azalan çınlamam olağanüstü şekilde artıyor bu her çınlamada görülen bir durum mu
ÖM
Bunun iki sebebi olabilir. Birincisi çınlama çene eklemi probleminden kaynaklanıyordur, ikincisi çene sıkarken orta kulak basıncı artarak zar gerginleşiyor ve çınlama etkileniyordur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
bu çok sık görülen bir durum mudur hocam?
somatik çınlama nedir?
ÖM
Sıktır. Duyusal sinir bozukluğu olarak kısaca tarif edilebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi