Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sinüzit Sonrası Kulak Basıncı ve Dolgunluk
İyi bayramlar hocam merhaba, geçen hafta bugün soğuk algınlığı dolayısı ile doktora gittim. Sinüzit olduğumu söyleyip Augmentin 1000 mg Otrivine ve Nurofen verdiler. Sonra gittiğim yer acil olduğu için bir kbb doktoruna gittim, kendisi bana antibiyotiğe ve nurofene devam edip ortivineyi bırakmamı, onun yerine günde 2 defa 2şer fıs Rinoclenil kullanmamı söyledi. Bir haftadır hastayım antibiyotik ve nuronfen bitti ancak ağrılarım devam ediyor, vücudum çok yorgun düşüyor ve ara ara midem bulanıyor.Son olarak kulaklarımda dolgunluk hissi ve ağırlık hissi var bu da sanki sesleri perde arkasından duyuyormuşum gibi duymama neden oluyor. Bu arada doktorum daha öncesinde bende östaki disfonksiyonu olduğunu söylemişti ve bir uçak yolculuğunda bu yüzden kulak zarım çöküp düzelmişti. Gittiğim doktor tatilde olduğu için kendisiyle de görüşemedim, sizce burnumun biraz açılması için illiadin alabilir miyim ? ve bu tıkanıklık ciddi sorunlara yol açar mı ? Sesleri perde arkasından duymak ve kulağımdaki ağırlık beni sürekli tedirgin ediyor. Şimdiden teşekkür ederim hocam.
ÖM
Hocam bu arada boğazımı gerip hava vererek östaki borumla sürekli oynuyorum son
1 haftadır normalde de bende tik gibidir zaten bu hareket.Bugün gün içinde sol kulağım 10 saniye içeriden bir çınladı ve geçti.Şimdi sol kulağımda daha fazla basınç varmış gibi geliyor.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisi mikroba ve kişiye özel yapılır. Sizde ayrıca östaki borusunu zorlayacak hareketler olmuş. Bunlar tehlikeli. İlk uygun zamanda Kbb uzmanının değerlendirmesini öneririm. Kuvvetli sümkürmeyin, buruna tuzlu su uygulamayın.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, son olarak bugün doktora görünmek için hasteneye gittim ancak acilde baktılar doktor olmadığı için kulak zarımda herhangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Sudafed ve ciprasid verdiler yeni ilaç olarak bayramdan sonra tam bir muayene geçirene kadar bu ilaçları kullanmamın bir zararı olur mu bana ?
ÖM
Bunlar verildi ise sakıncası olmaz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler hocam tekrardan iyi bayramlar hoşçakalın.
ÖM
İyi bayramlar. Rica ederim. Forumun amacı bilgi vermek.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam tekrardan merhabalar bu kulaklardaki basınç ve ağırlık hissi alerjiye bağlı reaksiynlar yüzünden olabilir mi ?
Bir de sudafed içerken kulak tıkanıklığıma çok kafamı taktığım için yanında atarax alabilir miyim hocam ?
ÖM
Alerji genelde iki kulağı birlikte etkilerse de şart değil. Bahsettiğiniz iki ilaç aynı anda alınabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam merhabalar, saf işitme testine ve timpanometri testine girdim. İkisinde de sonuçlarım gayet iyi çıktı.Ek olarak sinüs röntgeni çektirdim sinüslerim dolu çıktı. Son gittiğim kbb uzmanı alerjik rinitim olduğu için levmont kullanmamı önerdi ve burun yoluma kamerayla bakıp akıntı olduğu için augmentin yazdı bir de Rinoclenil kullanıyorum. Kulaklarımda hala tıkanıklık var bugün 2 hafta oldu. Sizce ne kadar daha beklenilmeli herhangi bir müdahaleden önce ?müdahale edilirken kortizon iğnesi, balon tuboplasti ya da kulağa tüp takılmasına neye göre karar veriliyor ? 2.olarak boynumu hareket ettirdiğim zaman ve bazen konuşurken sol kulağımın iç taraflarında vcık vcık ses geliyor bunun sebebi ne olabilir ? ve son olarak forumları gezerken fark ettim, insanlar yutkundukları zaman bile kulaklarından dal kırılması gibi ses gelmesinden rahatsız olmuşlar, ancak ben senelerdir kulaklarım normalken bile boğazım gerip burnumdan kulağıma doğru nefes vererek sürekli kulaklarımı bu şekilde açarım şu an kulaklarımda tıkanıklık hissi var ama belki günde 50 defa açmak için bu hareketi yapıyorumdur, bu neden oluyor olabilir bir fikriniz var mıdır ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi