Tarih: 17-12-2014, 10:27 PM Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! (Oturum AçKayıt Ol)

Yeni Cevap 

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulak çınlaması
alisami Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 0
Kulak çınlaması
Selamlar,

Ben 2006 senesinde askere gittim ve acemilikte atış yaparken yüksek sesten dolayı sol kulağımda bir çınlama başladı. Atışlardan sonraki ilk süreçte sol kulağımda ağır bir işitme kaybı vardı. Birkaç gün içinde işitme kaybı tamamen geçmese de azaldı, ama çınlama geçmedi.

Acemilikten sonra doktora gittim ve de yapılan testler sonucu (2 farklı yerde test yaptırdım) sol kulağımda düşük frekansları duyamadığım ortaya çıktı, ayrıca bir miktar da işitme kaybı mevcut olduğunu öğrendim. Doktor verdiği ilaçların iyi gelebileceği ama bu problemin -işitme sorunu ve çınlama- kalıcı olabileceğini söyledi.

İlaçları kullandıktan sonra pek bir fark hissetmedim, düşük frekansları yine duyamıyordum ve de hafif bir çınlama mevcuttu. Yaklaşık olarak 1 sene sonrasına kadar çınlama beni rahatsız etmiyordu. Fakat birkaç aydır çınlama ciddi bir problem olmaya başladı benim için zira şiddeti arttı.

Kulak zarında herhangi bir yırtık olmadığını da ekleyim. Acaba bu konuda yapılabilecek ilaçla tedavi ya da cerrahi müdahale var mıdır? Yoksa doktorların söylediği gibi kalıcı bir sorun olarak devam edecek mi bu şekilde?

Teşekkür ediyorum.
12-02-2013 01:58 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 21
RE: Kulak çınlaması
Merhaba,
Geçmiş olsun. Maalesef yükses sese maruz kalmadan dolayı işitme sinirinizde hasar oluşmuş, bu sık gördüğümüz bir durum. Yüksek frekanslarda hasar fazla olduğu için cırcır böceği gibi sürekli bir çınlama kalıcı olmaktadır. İlaç tedavisi yoktur. Bundan sonra kulağınızı yükses seslerden daha dikkatli korumanız gerekir. Uykuya dalmanızı etkiliyorsa yatarken hafif sesli bir müzik dinlemek işe yarayabilir.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
http://www.kbbistanbul.com.tr
(Not:Bu bilgiler sadece fikir vererek yardımcı olmak içindir, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
alisami Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Tekrar merhaba,

Internette arastirdigim kadari ile tinnitool isimli lazer kullanan bir tedavi aleti mevcut. Acaba herhangi bir faydasi olabilir mi yoksa bendeki geri donusu olmayan bir hasar mi?

Bir de daha once daha az olan cinlama simdi nispeten artti, sebebi ne olabilir? Siddetinin daha fazla artmasi muhtemel mi?

8000 Hz'lik bir cinlama oldugunu kesfettim bu arada, bir kulak tesi vasitasi ile.
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 21
Merhaba,
Bahsettiğiniz çınlamanın bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Bir rahatsızlığın kesin tedavisi yoksa birçok metot önerilir. Akupunktur, bitkisel tedaviler, müzik, psikolojik tedaviler gibi. Bahsettiğiniz lazer de bu tedavi denemelerindendir, kesin sonu verse zaten herkes bilir ve kullanır.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
http://www.kbbistanbul.com.tr
(Not:Bu bilgiler sadece fikir vererek yardımcı olmak içindir, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
12-02-2013 01:59 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
alisami Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum.
12-02-2013 01:59 AM
Yeni Cevap 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi