Tarih: 22-12-2014, 05:31 AM Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! (Oturum AçKayıt Ol)

Yeni Cevap 

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sol kulak ve kafa içi çınlama
sessizlik olsa Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 0
sol kulak ve kafa içi çınlama
merhaba,

11 ay önce bir gece yarısı bilgisayarımın başında otururken sol kulağım hafiften çınlamaya başladı. İlk defa çınlıyor du. Hiçbir gürültü ve darbeye maruz kalmadım. Sonraki günlerde yavaş yavaş artmaya ve şiddetlenmeye başladı. KBB doktoruna ve Norölojiye gittiğimde ilaç olarak vastarel ve cipram verildi. Sadece beyin filmi çekildi ve Mamara üniv.de kulak testi oldum. Birşey çıkmadı. Depresyona girdim ve 15 gün sonra psikiyatri profesörü bazı depresan ilaçlar verdi. yaklaşık bir aydan fazla bir sürede ilk olarak azaltı ama daha sonra ilacı bırakınca tekrar şiddetlendi. daha sonra kullandığımda fazlada etkisi olmadı. ilaçlar yüzünden 25 kilo alarak bu süre içinde şişman oldum.

İlk zamanlar kulak çınlaması çok tiz bir metalik sesti ama sonraki aylarda çırçır böceği sesi, rüzgar sesi, hışırtı, sivrisinek sesi gibi sürekli değişiklikler gösterdi. Uykusuz kalırsam beynim de dayanılmaz derecede vızıldıyor. Son iki ay önce 2-3 gün uykusuz kaldım çok şiddetli baş ağrısı oldu ve tinnitus dayanılmaz derecede arttı. Sonrası sağ kulağımda da çok hafif olsada çınlama başladı. Sonra günlerde tekrar azaldı. Sol kulağım ve beynimin sol tarafındaki vızıltı yüzünden akşamları oturamıyorum. hastalığım süresi içinde iki üç defa ses yaklaşık yarım saatlik olsada yok denecek kadar azaldığı da oldu. Ama genel olarak çınlama sol kulakta ilk aylara göre bir artış var.

Kulak çınlaması olmadan önce çok az uyurdum, günde ortalama 5 saat gibi. Değişken olan çınlamanın şiddeti artık bana uyumam gerektiğini öğretti. Birde, kulaklarımın içi çok kaşınıyor ( arasıra burnum , sırtım, avuçlarımda baya kaşınır), bu çınlama başlamadan önce belirginleşti ve halen devam ediyor. Önceleri de farenjit olurdum, gerçi KBB doktoru çınlama ile ilgisi önemsiz demişti.Tedavinin başlarında danıştığım bir KBB profesörünün kesin umutsuz konuşması moralimi bozmuştu, ondan sonrada doktora gitmedim.

Doktorlara söylemeyi unuttuğum , bilgisayar başında fazla durduğumdan ensemde de bazı zamanlar ağrı ve tutulmalar oluyor. Başka bir özellikse hıçkırdığımda, mideden gaz geldiğinde, yutkunduğumda ve esnediğimde sadece sol kulağımın içi sanki havayla şişiyor "kluk" gibi bir ses ve içten dışa doğru baskı oluyor.

Bende çınlamanın şiddeti ve vızıltısı çok değişken ve hiç bir duyma sorunum yok. Çınlama başlamadan önce sese karşı çok hassas olduğum söylenirdi.
Sayın hocam, bu çınlamaları azaltacak yada adapte edecek bir tedavi yok mu. Çünkü benim sol kulağım 11 ay olmasına rağmen trafiğin yoğun olduğu cadde yanında yürürken bile ben varım diyor. geceleri nasıl olur bir düşünün...
Çaresi olsa sol kulağımı hemen söktüreyim.
13-02-2013 11:56 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 21
RE: sol kulak ve kafa içi çınlama
Merhaba,
Geçmiş olsun. Gerçekten çınlama çok sıkıntılı bir durum. Çınlamanın birçok sebebi var ve tedavi de sebebe göre yapılıyor. Bence ısrarla hekiminize teşhisi sorunuz ve teşhis konana kadar uğraşınız. Teşhis konamayan idyopatik veya strese bağlı derlerse bunan emin olmak lazım tabii. Boyun problemleri de çınlama yapabilir, bence bir de boyun için mueyene olmanızı öneririm.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
http://www.kbbistanbul.com.tr
(Not:Bu bilgiler sadece fikir vererek yardımcı olmak içindir, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
13-02-2013 11:56 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Üye
*

Hocam son olarak bir kulak testi daha oldum, gene hiçbir hiç bir duyma sorunu çıkmadı. Zaten KBB hekimleri duyma sorunu olmayınca ilgilenmek istemiyorlar. Psikolojik diyorlar. Özelinden tıp fakültesine bir düzine doktora gittim ama hiç kimse benden ne kan testi istedi nede alerji testi. bende kendi aklımca detaylı kan testi oldum geçen günlerde, b12 vitamini çok düşük çıkmış, diğer değerlerde ise bir eksiklik yok. Sizce b12'nin bir etkisi olabilir mi?
13-02-2013 11:57 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

B 12 vitamininin yaptığının sanmıyorum. Zaten yapsa iki kulakta da olur.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
(Not:Bu bilgiler sadece fikir vererek yardımcı olmak içindir, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
13-02-2013 11:57 AM
Bu kullanıcıya özel mesaj gönder Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Üye
*

Kronik tinnitus hastasının teknik olarak hastalığı ispatlanamıyor biliyorum. Yani bir bulgusu veya ölçüsü yok. Sağırlık olsa, bende de onun emaresi yok.

Hocam merak ettiğim kronik tinnitus hastasına sıkıntısının durumuna göre rapor verilebiliyor mu? Tinnitus hakkında bilgilendirmelerde kesinlikle uyku düzenin sağlanması ve stresli ortamlardan uzak durulması tavsiye ediliyor. Çalışma ortamlarında tinnitusun durumunu kötüye getirecek olumsuz ortamlar için kişiye uyku düzenini bozacak çalışma saatleri, dikkat gerektirecek tehlikeli işlerde ve stresli ortamlarda çalışamaz diye “heyet raporu” verilebilir mi?
Bu konuyla KBB ilgisi olabilir mi. Yada konu sadece norolojik ve psikiyatrik alana mı giriyor. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum?
13-02-2013 11:58 AM
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Maalesef bu konuda bir rapor verildiğini bilmiyorum, objektif olmayan- yani bazı hastalıklarda hekimin de duyduğu çınlama- tinnitus ölçülemiyor.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
13-02-2013 11:58 AM
ferhat Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Sayın İrfan hocam, yeni öğrendiğim bir ilaç var: Tintus Formula diye...Acaba bilginiz var mı?
13-02-2013 11:59 AM
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Maalesef bilgim ve tecrübem yok.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
şeşeşe Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Merhabalar,
Benim de sol kulağımda sürekli bir çınlama söz konusu. Ağır bir gribal enfeksiyon sırasında başladı ve kullandığım ilaçlara rağmen yaklaşık 10 yıldır(Şu an 20 yaşımdayım ve sol kulağım %80 duyuyor.) hiçbir iyileşme olmadı. Muayene olduğum doktor, damar genişlemesinden i ve bunun bir tedavisi olmadığından bahsetmişti. İlk sorum benim durumum için yeni bir tedavi geliştirildi mi? İkinci sorumsa uçağa binmem kulağımda kötülemeye yol açar mı?
Şimdiden teşekkürler
Dr. İrfan Çevrimdışı
Administrator

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Grip sonrası kalıcı çınlama yaşamanız gerçekten nadir olan bir şanssızlık. Ses sizi çok rahatsız ediyor mu? Bazı tedaviler denebilir, garantisi yok maalesef. Uçağa binmenizde hiç bir mahsur yoktur.
Saygılarımla.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
13-02-2013 12:00 PM
Yeni Cevap 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi